Açelya Çiçeği ve Bakımı

23 Mayıs 2013 Perşembe, 07:56
Açelya

Açelya, fundagiller familyasına ait  ormangülü cinsinden bir bitki türüdür.

Açelya çiçeğinin anavatanı Kuzey Amerika ve Asya olup genellikle ormanlarda, kayalık akarsu kıyılarında, bataklık ve gölge yerlerde yetişirler. Bahar ya da yaz aylarında pembe, altın sarısı, ateş kırmızısı ve portakal renginin bütün tonlarında ya da beyaz renkte çiçekler açan küçük çalılık bitkilerdir. Açelyalar ormangülleri gibi, çürümüş bitki artıklarınca zengin, humuslu toprakları severler.

Açelya Çiçeğinin Bakımı

Açelya çiçeği tıpkı kamelya çiçeği gibi bakılır, ancak toprağı yalnız funda toprağıdır. güneşi pek sevmeyen bu çiçek türünün toprağı da pek sevdiği söylenemez. Kapalı yerlerde bakıldığında mutlaka yeri pencere önü olmalıdır.
Çiçekleri döküldükten sonra fidanları açıkça, gölgeli bir yerde bulundurmalı ve akşamları yapraklarına su serpilmelidir.
Açelyaların her yıl çiçek açması için yazın iyi bakılması gerekir.
Yapraklarının hastalanmaması için üzerine hafif tertipli bordu bulamacı serpilmelidir.

Saksı harcı olarak ;
çürümüş bitkilerden meydana gelen yakıt, yer kömürü (turba) denilen toprak karışımı kullanılabilir.
Yazın ise; özel bir bakım isterler.
Dikkatsiz bir bakım sonunda toprak kuruması yüzünden organizmanın yeni gelişen tomurcukları, filizleri kuruyarak ölebilirler. Açelya çiçeklenme mevsiminden sonra toprağı ve atmosferi nemli tutmak için hergün serpme yöntemiyle sulama yapılmalıdır.
Haziran ayında dışarı, fakat gölge yerlere konularak çok sıcak günlerde bol su ile ıslatılmalıdır.
Ekim ayında tomurcuklar gelişir ve dokular sertleşir. Bir tek bu ayda kesinlikle içeriye alınmalıdır.
Açelya çiçekler Aralık ayında meydana gelirler ve eğer bitki sağlıklı ise ve sıcak bir yerde bulunuyorsa, bir çok yıllar bozulmadan saklanabilir. Daha geniş saksılara alındıklarında büyümeyi kolaylaştırmak için her ilkbahar sıvı gübre verilmelidir.

loading...

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz